Mesaj gönder
Haberler
Ev > Haberler > Şirket Haberleri Punta Kaynak Performansı Nasıl İyileştirilir
Olaylar
Bize Ulaşın
86-752-3528326
Şimdi İletişime Geçin

Punta Kaynak Performansı Nasıl İyileştirilir

2021-10-22

Son şirket haberleri Punta Kaynak Performansı Nasıl İyileştirilir

1) Punta kaynak makinesi işlemi konusunda eğitim alın.

Punta kaynağı aldatıcı bir şekilde basit görünüyor, ancak çok sayıda proses değişkeninin anlaşılması ve kontrol edilmesi gerekiyor.Tipik punta kaynak makinesinde birçok farklı ayar mevcut olduğundan, optimum sonuçlar için her bir ayarın nasıl ayarlanacağını anlamak önemlidir.Ve tıpkı bir pasta pişirmek gibi, doğru nokta kaynağı tarifini kullanmak çok önemlidir.

Metal şekillendiriciler, çeşitli sac metal türleri ve kalınlıklarında punta kaynağı için ikincil amper (kaynak ısısı), kaynak süresi (mevcut akış süresi) ve dövme basıncı (kuvvet) için önerilen ayarları belirten, hazır tarif çizelgelerine başvurmalıdır.Not: Bu ayarları yalnızca bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın.Pratik bir kural: Uygun kaynak kuvvetinin kullanıldığı varsayıldığında, en güçlü ve en çekici bağlantılar tipik olarak yüksek ısı ayarından ve A Sınıfı kaynak programı olarak adlandırılan kısa kaynak süresinden kaynaklanır.

B ve C sınıfı kaynak programları, genellikle bir metal şekillendirici, kaynak yapılan malzeme kalınlığı için çok küçük bir kaynak makinesi kullandığında kullanılır.Bu çizelgeler, daha büyük ısıdan etkilenen bölge nedeniyle daha düşük kaynak kesme mukavemeti ve daha fazla yüzey işaretlemesi ile sonuçlanan daha düşük kuvvet aralıklarını ve daha uzun kaynak sürelerini içerir.

Son birkaç yıldaki vasıflı işçilerin emekli olması ve işten çıkarmalar, punta kaynağı yapan birçok dükkanın kabile bilgisini azalttı, ancak çeşitli kaynaklar süreçle ilgili kitaplar ve eğitim kursları sunuyor.Örneğin, HWASHI Şirketi, kendi yerinizde gerçekleştirilen bir tesis içi seminer de dahil olmak üzere çeşitli eğitim seçenekleri sunar.HWASHI Technology, direnç kaynağı seminerinin tamamen yeni, çevrimiçi, etkileşimli bir versiyonunu da tanıttı.

 345.jpg

2) Doğru kaynak makinesini seçin.

Hatırlanması gereken en önemli şey: Mevcut amperajının ve kuvvet aralığının yaklaşık yüzde 25'i yedekte bırakılarak optimum mukavemette A Sınıfı kaynaklar yapabilen bir makine seçin.

Çoğu şirket, bir makineyi kendi başına uygun şekilde boyutlandıracak donanıma sahip değildir, bu nedenle deneyimli bir makine üreticisinin tavsiyelerine kulak verin.İyi bir satış mühendisi, ancak kaynak yapılacak malzemeler ve makinenin çalışacağı hız hakkında sorular sorduktan sonra bir makine teklifinde bulunacaktır.

Bir punta kaynak makinesi KVA derecesi, RWMA standardı olan yüzde 50'den daha düşük bir görev döngüsü kullanılarak şişirilebildiğinden, teklif edilen makinenin bu standartları karşılayıp karşılamadığını sorduğunuzdan emin olun.

Küllü kollu punta kaynak makineleri, nispeten düşük satın alma fiyatları nedeniyle en yaygın olanı olmasına rağmen, bir kaldıraç hareketi ile kaynak kuvveti uygularlar - kollar mükemmel şekilde hizalanmadığında uçlar genellikle kayar.Bu nedenle, uygulama çekici, düşük işaretli bir gösteri yüzeyi gerektirdiğinde, daha pahalı bir dikey hareketli pres tipi makine genellikle çağrıyı alır.

Çok büyük bir kaynak makinesi, özellikle hava silindiri çapı çok büyük olduğunda, istenen kaynağı elde etmek için 40 libre'nin altındaki bir hava hattı basıncında çalıştırılması gerektiğinde, çok küçük bir kaynak makinesi kadar çok soruna neden olabilir. Kuvvet.

Kabul edilemez kaynak mukavemeti, uygun şekilde dövülmesi gerektiğinde, sacın erimiş duruma ulaştığı anda yetersiz hava silindiri takip eyleminden kaynaklanabilir.

Otomotiv endüstrisinde kullanım alanı bulan yeni yüksek dayanımlı çeliklere uyum sağlamak için punta kaynak makinesi ve kumanda üreticileri önemli ilerlemeler kaydetti.Örneğin, orta frekanslı doğru akım (MFDC) üç fazlı invertör güç kaynaklarıyla donatılmış makineler, geleneksel tek fazlı AC makineye göre birçok avantaj sundukları için atölyelerde yaygınlaştı.

Bu nedenle, yorgun, eski nokta kaynak makinenizi değiştirerek veya yeniden inşa ederek veya en azından yeni programlanabilir kontrollerle güçlendirerek iyi kaliteyi sağlayın.

 

3.jpg

 

3) Doğru kurulum araçlarını kullanın.

Punta kaynak tarifi çizelgelerini anlamak için, işlemi kullanan her mağaza, uçlara iletilen ikincil nokta kaynak makinesi akımını ölçmek için özel bir direnç kaynağı ampermetresine sahip olmalıdır.Ek olarak, kaldıraç etkili değişkenler (bir külbütör kollu punta kaynak makinesinde) ve tokmak sürtünmesi (dikey hareketli pres tipi bir makinede) sağlanan kaynak kuvvetini etkileyebileceğinden, atölyelerde ölçmek için doğrudan okuma göstergesi de olmalıdır. uçlar arasındaki gerçek kaynak kuvveti.

İkincil bir amper ölçer ve kuvvet ölçer kullanmak, bir nokta kaynak makinesi operatörünün makineyi deneme yanılma yoluyla değil bilimsel olarak kurmasını sağlar.Ayrıca, dokümantasyon gerektiğinde, mevcut sayaçlardan bazıları kaynak değişkenlerini referans olarak kaydetmek ve saklamak için monitör görevi görebilir.

 

4) Bir çekme test cihazı kullanın.

Nokta kaynaklarını test etmek, kaynaklı parçaları zemine düşürmekten daha bilimsel olmalıdır.Mekanik bir soyma veya keski testi, kaynak mukavemetini ve külçe çapını görsel olarak kontrol etmenin yararlı bir yolu olsa da, en iyi kalite güvence aracı, küçük kaynaklı numune kuponlarını arızaya çekmek için tasarlanmış bir çekme test cihazıdır.İyi bir nokta kaynağının kesme mukavemeti, ana malzemeninkinden daha fazla olmalıdır.

 

IMG_3144.jpg

 

 

5) Kaynak lobunu belirleyin.

Geniş plastik yelpazesi sayesinde düşük karbonlu çelik, çeşitli makine ayarlarıyla başarılı bir şekilde punta kaynağı yapılabilir.Ancak ideal ayarı belirlemek için metal şekillendiricinin kaynak makinesiyle denemeler yapması ve sonuçları kontrol etmek için bir çekme test cihazı kullanması gerekir.

Kaynak lob penceresinin alt ucunda, kaynak mukavemeti kabul edilemez;üst uçta, sınır dışı etme gerçekleşir.Kaynak yapılan malzeme için optimum ayarları sıfırlamak için, operatör optimum kaynak tarifini onaylamalı ve bu parametreleri üretim çalışması için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmalıdır.

Elektrotlar aşındıkça kaynak mukavemeti düşecektir, ancak "düzensiz kenar" yerine kabul edilebilir aralığın ortasından başlamak, işlemin en kararlı ve güvenilir olmasını sağlar.

 

6) Doğru elektrot uçlarını ve tutucularını kullanın.

Uç seçimi, başarılı nokta kaynağında önemli bir rol oynar ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda elektrot şekli ve bakır alaşımı vardır.Yine, rehberlik için bilgili bir satıcının tavsiyesine güvenin.

Örneğin, bir satıcı, pahalı ofset elektrot uçları kullanmak yerine, bir ofset tutucu ve daha ucuz bir düz uç kullanılmasını önerebilir.Ayrıca, geleneksel tek parça elektrotlar yerine küçük, değiştirilebilir elektrot kapaklarının kullanılması önemli tasarruflar sağlayabilir.

Ve elektrot ömrünü en üst düzeye çıkarmak için uçları 45 derece kesilmiş tüpler kullanın.Suyu ucun dahili soğutma odasının dibine kadar zorlamak için açı.

 

7) İpuçlarını erken ve sık giyin.

Punta kaynak makinesi kalite sorunlarının çoğu doğrudan elektrot aşınmasına bağlı olduğundan, metal şekillendiriciler elektrot uçlarını ihmal etmeyi göze alamazlar.Düzenli olarak pansuman yapmak veya bahşiş vermek -gerekli olandan çok önce- büyük kazançlar sağlayacaktır.Uç pansumanın önemine bir örnek:

RSW çizelgeleri genellikle ¼ inç çapında ipuçları önerir.kaynak temas yüzü.Kaynak yaptığınız malzemenin optimum kaynak mukavemeti için 9800 A gerektirdiğini belirlediğinizi varsayalım.İşte sürtünme: Başka hiçbir şey değişmezse ve ipuçları ¼-in'den mantarlanır.çapneredeyse fark edilmeyen 3⁄8 inç'e kadar, laboratuar testleri aynı gücü elde etmek için 22.100 A'nın gerekli olacağını göstermiştir.Zayıf nokta kaynaklarına ve reddedilen parçalara neden olan bu gibi durumlardır.

Metal şekillendiriciler birkaç tip uç düzeltici arasından seçim yapabilirken, uygun kaynak yüzü çapını korumanın en iyi yöntemi, elektrotları önceden belirlenmiş sayıda kaynaktan sonra, kontrolden çıkmadan çok önce, makineden çıkarmaktır.Elektrot uçlarını uygun kesici bıçaklarla donatılmış bir torna tezgahı veya matkap presi ile çevrimdışı olarak giydirin.

 

20170811143547_1323.jpg

 

8) Direnç kaynağı için tasarım.

Metal şekillendiriciler, minimum temas örtüşmelerini listeleyen çizelgelere başvurabilir ve nokta kaynaklı sac metal parçaların tasarımcıları, kaynak mukavemetini azaltan dışarı atmayı önlemek için yeterli flanş genişlikleri içermelidir.Ek olarak, kaynak aralığını dikkatlice değerlendirin.Nokta kaynaklarını birbirine çok yakın yerleştirmek şöntlenmeye neden olabilir.Burada, kaynak enerjisinin bir kısmı bitişik kaynaklar yoluyla kaybedilir ve muhtemelen standart altı kaynak mukavemeti ile sonuçlanır.

Kaynak yapılan parçaların geri tepmesi de punta kaynak makinesi sürecini rahatsız edebilir.Parçaları birbirine zorlamak için kaynak makinesinin mevcut kaynak basıncının bir kısmının kullanılması, kaynağın uygun şekilde dövülmesini tehlikeye atabilir.

 

9) Bilinen kalitede çelik satın alın.

Punta kaynak makinesi sorunları bazen çekici bir indirimle satın alınan, ancak kalitesi şüpheli olan bir çelik bobine kadar uzanabilir.Yüksek karbon içeriği, tutarsız kaplama kalınlığı gibi ciddi kaynak sorunlarına neden olabilir.Kaynak makinesi bu değişikliklere uyum sağlayacak şekilde düzgün ayarlanmazsa, iyi görünen kaynaklar dağılabilir.

 

10) Düzenli önleyici bakım planlayın.

punta kaynak makinesi genellikle hak ettikleri düzenli önleyici bakımı (PM) görmezler.Transformatörden uçlara akım taşıyan çok sayıda bakır-bakır ikincil bağlantıların korozyonu ve/veya arkı nedeniyle makine performansı zamanla düşer.Bu nedenle metal şekillendiriciler tüm ikincil döngüyü yılda en az bir kez sökmeli, temizlemeli ve sıkmalıdır.Ayrıca, kuvvet uygulama sistemini düzenli olarak incelemeli ve herhangi bir hava sızıntısını ve mekanik aşınmayı onarmalıdırlar.

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin

Gizlilik Politikası Çin İyi Kalite Kondansatör Deşarj Kaynak Makinesi Tedarikçi. telif hakkı © 2016-2024 spot-weldingmachine.com . Her hakkı saklıdır.